Symbol sovy

Symbol sovy

Sova je symbolem moudrosti.

Je to proto, že sova vidí to, co jiní vidět nemohou, což je esencí opravdové moudrosti. 

Sova – další symbol, který mě přitáhnul k sobě

Symbol pro dobu nadcházejícího podzimu a zimy, kdy prostor dostává stále více a více zamračená obloha a tma.

 

Již od nejstarších dob se lidé obávali noci, tmy a toho, co nebylo vidět, s úzkostí očekávali první paprsky rozbřesku. Sově je naproti tomu noc největší přítelkyní. Sova loví v noci. Nejenže sova ve tmě dobře vidí, ale dokáže také přesně určit a identifikovat každý zvuk. To je její velikou předností při hledání potravy. Sovy jsou nočními lovci. Sova také často bývá zvířetem čarodějů a čarodějnic.

 

Sova je symbolicky spojována s jasnovidností, s bílou a černou magií. Některé národnosti se sovy obávají, a její pera nazývají "podvodnickými pery". Soví pera jsou totiž velice tichá a nevydávají zvuk. Když sova letí, není slyšet.

V mnoha kulturách je sova symbolem moudrosti. Je to proto, že sova vidí to, co jiní vidět nemohou, což je esencí opravdové moudrosti. 

 

Jak se symbol sovy objevoval v různých kulturách? Zde několik příkladů z historie :

Začneme v Řecku. Od starověku je sova považována za velmi silné zvíře, které je zasvěceno bohyni Athéně, což je řecká bohyně moudrosti. 

Athénu, doprovázela na jejím temeni sova, která jí odhalovala neviditelné pravdy. Sova měla schopnost osvítit její slepou stránku a umožnit jí říkat celou pravdu místo poloviční pravdy. Lidé soví symboliky vědí o vnitřním životě druhých víc než oni sami. Sova byla už tehdy považována za symbol moudrosti. Sovy byly zasvěceny Slunci a dohlížely na něj v době, kdy se plavilo v podsvětí.

Tam, kde jiní jsou oklamáni, sova ví a vidí skrytý smysl .

Athéňané měli sovičky jako svůj výsostný znak, malovali si je na štíty a razili na své mince – drachmy. Svým penězům říkali jednoduše „sovy“.

 

Pro Řeky byla tedy sova symbolem moudrosti a vědění. Jedno řecké přísloví praví: „Je to zbytečné, jako nosit sovy do Athén.“  Měli je prostě rádi. Sova patřila v antickém Řecku ale ještě k jedné, podstatně tajemnější a temnější bohyni: Titánce Hekaté. Tato, původně ne tak temná bohyně křižovatek, se později stala patronku čarodějnic a všelijakých kouzelníků, a proto si možná dodnes většina Evropanů sovy dává do souvislosti (podobně jako kočky) s čarodějnictvím.

 

U Keltů byla sova tajemným ptákem. Nicméně příliš informací se nedochovalo.

Obyvatelé západních zemí vždy považovali sovu za symbol moudrosti a záhad. Tento noční dravec byl spojován se starými bohy i bohyněmi babicemi, věk byl symbolem získané moudrosti.

U slovanských národů dodnes existuje lidová pověra, podle které je sýček obecný považován za ptáka, který přináší neštěstí a věští svým houkáním smrt.

 

U Egypťanů byla sova poslem špatných zpráv. Je tedy celkem zajímavé to sledovat neboť Slované a Egypťané jsou od sebe dosti vzdáleni nejen na mapě, ale i historicky. U Seveřanů a Germánů naopak - sova je zde jako pták moudrý, vědoucí, přisuzovaný čarodějnicím a vědmám.

Poselství sovy:

"Použijte svou sílu ostrého a tichého pozorování, abyste intuitivně prohlédli ostatní, a s nadhledem pochopili některé životní situace. Budete-li se mnou řídit, pak vás nikdo nemůže oklamat, byť by se snažil jakkoli skrýt nebo zamaskovat. Vaše schopnost prohlédnout postranní úmysly lidí může poněkud zastrašovat.

Můžete je děsit a zrcadlit jejich zaslepenost, protože vás nemohou ošálit. Možná budete přitahováni magickou praxí, a možná i prozkoumáte temná umění. Měli byste však odolat jakémukoli pokušení černé magie a čemukoli, co odčerpává energii jiné osobě nebo bytosti. Přátelsky vám pomáhám spatřit celou pravdu, a můžu vám přinést poselství v noci ve snu, anebo při meditaci. Dávejte si pozor na znaky a osudová znamení. Pravda vždy přináší další osvícení."

Náramky se symbolem sovy ►

Odeslat článek známému   Vytisknout